Elektrik (Uzaktan Eğitim)

ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK PROGRAMI

NASIL BAŞVURULUR?

Program, 2013-2014 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır.
4702 Sayılı Kanun uyarınca meslek liselerinden sınavsız geçiş yapılabilmektedir.
Genel liselerden mezun olanlar ise YGS-1 puan türü ile başvuru yapabilmektedir.

PROGRAMIN ÖĞRENİM SÜRESİ NE KADARDIR?

Eğitim öğretim 2 yıl (4 yarıyıl) devam etmektedir.

ÜCRETİNE KADARDIR?

Uzaktan eğitim ve öğretim için öngörülen ücret, ilgili yıl için Bakanlar Kurulunun belirleyeceği İkinci Öğretim harç ücretiyle denk olacaktır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN;


Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler MYO

Webtbmyo.amasya.edu.tr

E-posta: teknik.myo@amasya.edu.tr

Tel: (0 358) 211 50 42-05 

Faks


Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi

Webuzem.amasya.edu.tr

E-postauzem@amasya.edu.tr

Tel: (0 358) 252 62 35

Faks: (0 358) 252 62 54

 

PROGRAMIN AMACI

Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı ile elektrik enerjisi başta olmak üzere imalat sektörün ihtiyaçlarına yanıt veren, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gereken mesleki yetkinlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

NEDEN ELEKTRİK PROGRAMI?

Türkiye' de 2010 ile 2030 yılları arasında elektrik enerjisi sektörüne yaklaşık 200 milyar dolar yatırım yapılacaktır (EPDK). Ülkemizde artan elektrik enerjisi yatırımları başta üretim santralleri, iletim ve dağıtım hatları olarak her geçen gün artmaktadır. Ayrıca ülkemiz sanayi üretimi hızla artmakta ve beraberinde bakım, onarım, verimlilik ve otomasyon başta olmak üzere çok sayıda nitelikli elemana ihtiyaç duyulmaktadır.

MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİN İSTİHDAM OLANAKLARI

Enerji, makine imalatı, otomotiv, gıda, kimya, beyaz eşya, inşaat, ulaşım, tekstil, maden, turizm, telekomünikasyon, savunma ve kamu sektörleri başta olmak üzere, pek çok sektöre yönelik işletmelerdeki nitelikli eleman açığı piyasanın bu programdan mezun öğrencilerine istihdam imkânı sağlayacaktır. Mezunlar, aldıkları eğitim sayesinde kamu ve özel sektöre ait işletmelerin birçok departmanında ara eleman ve yönetici olarak çalışabileceklerdir.

DERSLER VE LABARATUVARLARIMIZ PLC VE SCADA LABORATUVARI

Laboratuvarımızda SIEMENS firmasına ait S7200, S7300/400 ve yeni nesil S71200 PLC' lerin eğitimleri verilmektedir.

Ülkemizde ve dünyada SCADA sistemleri ile başta enerji ve büyük ölçekli üretim işlemlerini izleme, kontrol ve veri toplama işlemleri gerçekleştirilir. Bölümümüzde SIEMENS WinCC V7.0 SCADA yazılımı ile eğitim verilmektedir.

ELEKTROMEKANİK KUMANDA LABORATUVARI

Elektromekanik kumanda birçok endüstriyel tesiste halen kullanılmakta olan kumanda ve kontrol sistemidir. Ders süresince kumanda elemanları ve yeni nesil kontrol elemanları üzerinde durularak uygun üretim çözümleri için bilgiler verilmektedir.

ÖLÇME LABORATUVARI

Öğrenciler elektrik enerjisine ait tüm temel özellikleri ölçü aletleri (Multimetre, Pens Ampermetre, Enerji Analizörü, DAQ kartı vb.) kullanarak ölçmeyi ve yorumlamayı uygulamalı olarak yapmaktadır.

ELEKTRİK MAKİNALARI LABORATUVARI

Laborativarımızda Senkron, Asenkron, Doğru Akım ve Trafo gibi elektrik makinelerinin eşdeğer devrelerinin çıkarılması, devir, çıkış momenti, güç değişimi ve paralel bağlanma koşullarının sağlanması gibi birçok deney yapılmaktadır.

ENDÜSTRİYEL STAJ

Elektrik programı öğrencileri her yılın sonunda 20 iş günü endüstriye dayalı eğitim (staj) yaparak endüstriyel iş deneyimi kazanmaktadırlar.

ENDÜSTRİYEL TEKNİK GEZİLER

Öğrencilerimiz ile eğitim faaliyetleri sırasında bölgedeki endüstriyel tesislere düzenli olarak çeşitli geziler yapılarak mesleki bilgileri arttırılmaktadır.

NEDEN AMASYA TBMYO ELEKTRİK PROGRAMI?

Genç, dinamik, yenilikçi eğitim kadrosu ve güncel teknolojiler ile donatılmış zengin laboratuvarlarda uygulama imkanları olan programımız sizi mesleğinizde bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.