Giyim Üretim Teknolojisi Programı

TEKSTİL GİYİM AYAKKABI VE DERİ BÖLÜMÜ GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

PROGRAMIN AMACI

Giyim Üretim Teknolojisi Programı, giyim üretim alanı ile ilgili ulusal ve uluslararası bilgi paylaşımına açık; ürün ve süreçleri teknolojik, çevresel ve toplumsal duyarlılıkları dikkate alarak, optimum şartlarda planlayabilme, üretebilme ve yönetebilme becerilerine sahip; Tekstil ve Hazır Giyim Sektörüne hizmet edecek düzeyde genel tekstil ve hazır giyim bilgilerine sahip, ara kademede görev yapacak, mesleki yeterliklere sahip nitelikli elemanlar yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

TEKNİK ALT YAPI VE LABORATUVARLARI

Programın bünyesinde, hazır giyim sektöründeki teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak hazırlanmış, mesleki yeterliklerin kazandırılmasında faydalanılan atölye imkânları mevcuttur. Bölümün uygulamalı derslerinin yapıldığı Giyim Üretim Teknolojisi Programı Atölyesi Eylül 2010 tarihinde açılarak faaliyete geçmiştir.

Okulumuzda gerçekleştirilen "Eğitimden İstihdama Geçişte Gençlerin Desteklenmesi Hibe Projesi"nden atölyemize devredilen ekipmanlar ile birlikte atölyemizde; 10 adet elektronik düz dikiş makinesi, 20 adet sanayi tipi düz dikiş makinesi, 2 adet 3 iplik, 2 adet 5 iplik overlok makinesi, 1 adet reçme makinesi, 1 adet ilik makinesi, 2 adet düğme makinesi, 1 adet çift paskaralı ütü, 1 adet tek paskaralı ütü ayrıca kesim masası, 1 adet bız makinesi, 1 adet dik bıçak kesim motoru ve 1 adet yuvarlak bıçak kesim motoru, 30 adet prova mankeni ve 3 ışıklı masa mevcuttur.

ENDÜSTRİYE DAYALI EĞİTİM

Öğrencilerimiz okulda almış oldukları teorik ve uygulamalı eğitimlerini pekiştirmek ve deneyime dönüştürmeleri amacıyla 2. ve 4. Yarıyıl sonunda 20'ar iş günü olmak üzere toplam 40 iş günü  staj yapmaktadırlar.

TEKNİK GEZİLER

Öğrencilerimiz ile almış oldukları eğitimleri desteklemek ve sektörü tanımak amacıyla farklı zamanlarda çeşitli teknik geziler düzenlenmektedir.

MEZUNLARININ ÇALIŞMA ALANLARI

Giyim Üretim Teknolojisi   Programını tamamlayan öğrenciler   tüm tekstil ve  hazır giyim sektöründe, firmaların yönetim,   üretim,   planlama,   pazarlama, tasarım gibi çeşitli departmanlarında yer alabilirler.

MEZUN OLACAK ÖĞRENCİLERİN DİKEY GEÇİŞ YAPABİLECEKLERİ ALANLAR

  • Hazır Giyim Öğretmenliği,
  • Moda Tasarımı,
  • Moda ve Tekstil Tasarımı,
  • Tekstil,
  • Tekstil Mühendisliği,
  • Tekstil Öğretmenliği,
  • Tekstil Terbiye Öğretmenliği
  • Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü
  • Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü

NEDEN AMASYA TBMYO GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ PROGRAMI?

Genç, dinamik, yenilikçi eğitim kadrosu ve güncel teknolojiler ile donatılmış zengin laboratuarda uygulama imkânları olan programımız sizi mesleğinizde bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.