Her yıl 3 Aralıkta kutlanılan ve uluslararası bir farkındalık günü olan 3 Aralık Dünya Engeliler Gününü yüksekokulumuzda kutladık. Özel gereksinimli bireylerimizin okul hizmetlerine ulaşılabilirliği noktasında azami dikkat gösteren yüksekokulumuz, YÖK tarafından verilen Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında ‘Mekânda Erişilebilirlik’i ifade eden turuncu bayrak ile ‘Eğitimde Erişilebilirlik’i ifade eden yeşil bayrak ödüllerini almaya hak kazanmıştı.

3 aralık (1)

‘’Okul Benim İçin Sadece Eğitimden İbaret Değil’’

Özel gereksinimli öğrencilerin fiziksel olanaklarını iyileştirirken psiko-sosyal ihtiyaçlarını da göz ardı etmeme gerekliliğinden yola çıkarak; Yüksekokulumuz Moda Tasarımı Programı öğrencilerimizden Ayşenur Güneş’e sınıf arkadaşlarıyla beraber bir sürpriz hazırladık. Anne babasının da katıldığı sürpriz toplantıya Yüksekokulumuz Müdürü Prof. Dr. Ayşe Şahin Yağlıoğlu ile hocalarımız ve personelimiz de katıldı.

Yapılan sürprizden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden öğrencimiz okulunu, arkadaşlarını ve hocalarını çok sevdiğini, okulun onun için sadece eğitim olmadığını; sosyalleşmek, verimli vakit geçirmek ve yeni şeyler öğrenmek olduğunu söyledi. Yapılan sürprizden ve hediyelerden dolayı emeği geçen herkese teşekkür eden Güneş; okumaya her zaman devam edeceğini kaydetti.

‘’Sevgi Varsa Engel Yoktur’’

Toplantıda öğrencimizi yalnız bırakmayan yüksekokulumuz Müdürü Prof. Dr. Ayşe Şahin Yağlıoğlu yaptığı konuşmada; ‘’Ayşenur’un azmine hayran olmamak elde değil; bizim düşüncemiz sevgi varsa engel yoktur, önemli olan kalplerde engel olmamasıdır. Biz bu noktada dezavantajlı bireylerimizin okulumuzda eğitime öğretime erişmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu kapsamda sınıflarımıza işitme engelli öğrencilerimiz için İndüksiyon Döngü Sistemi kuruldu. 14 puntolu sınav kâğıtları, yazıcı, okuyucu, işaretleyici desteği gibi görme engelli öğrencilerimize yönelik uygulamaları da bu kapsamda yapılan çalışmalar arasında sıralayabiliriz

Görme engelliler için kılavuz yol, engelli rampası, cam yüzeylerin üzerinde yer alan uyarıcı işaretler, engelli araç parkı, yer adları ve personel isimlerinin bareilla alfabesi ile yazılması, işitme engelliler için uyarı cihazı gibi düzenlemeler de dezavantajlı öğrencilerimizin eğitime daha kolay ulaşması açısından yapılan düzenlemeler arasında yer almaktadır.

Ayrıca yüksekokulumuz çatısı altında Engelli Öğrenci İdari Birimi bulunmaktadır ve bu birime görevlendirilen personel, dezavantajlı öğrencilerinin eğitime daha kolay ulaşmaları bağlamında gerekli takipleri yapmaktadır.’’ dedi.

‘’Engelli Asansörlü Otobüs Sayısı Artırılsın’’

Ayşenur’un babası Tayfun Güneş ise yapılan etkinlikten dolayı teşekkür ederek tek isteğinin Amasya ili içerisinde hizmet veren halk otobüslerinde yeterli sayıda engelli asansörü bulunmadığını bu sayının artırılmasını olduğunu ifade etti.

Toplantı sonunda Yüksekokulumuz Müdürü Prof. Dr. Yağlıoğlu; öğrencimiz Ayşenur Güneş’e başarı belgesi; anne ve babasına da Ayşenur’un eğitim hayatından geri kalmaması için verdikleri çabadan dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

3 aralık