TARİHÇE

Amasya Üniversitesi, 17.03.2006 tarihinde Amasya’da kurulmuştur. Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, 1975-1976 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Ticaret Meslek Lisesi binasında eğitim ve öğretime başlamıştır. 17.03.2006 tarihinde Amasya Üniversitesine bağlanan okulumuz, Amasya Meslek Yüksek Okulunun Yükseköğretim Kurulu’nun 12.07.2012 tarihli kararıyla Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Yüksekokulu olmak üzere 2 (iki) Meslek Yüksekokulu’na ayrılmıştır. Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda bugün 9 bölüm altındaki 14 program ve yaklaşık 3000 öğrenciyle eğitim-öğretim sürecine devam edilmektedir.

Amasya Üniversitesi Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı, Elektrik, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Makine, İnşaat Teknolojisi, Harita ve Kadastro, Giyim Üretim Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Elektrik (Uzaktan Eğitim), İnternet ve Ağ Teknolojileri (Uzaktan Eğitim) programlarında, ilgili sektörlerin iş organizasyonu içerisinde yer alacak yeterli mesleki bilgi birikimine sahip, tecrübeli, nitelikli ve alanında uzman ara insan işgücünü yetiştirmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, eğitim-öğretim çalışmaları uygulama ağırlıklı olarak atölye ve laboratuvar olanakları ile yürütülmekte, endüstri ve sanayi sektörleri ile işbirliği içerisinde öğrencilerimizin iş becerileri geliştirilmekte, ulusal ve uluslararası projeler ile teknik eğitim çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca teorik dersler için düşünülmüş 8 amfi, 4 adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır.

 

MİSYON

Temel alan yeterliliklerine sahip, analitik düşünen, araştırmacı, girişimci ve değerlerine bağlı nitelikli bireyler yetiştirerek; bilimin ışığında paydaşlarımıza üst düzeyde hizmet sunmaktır.

 

VİZYON

Eğitim-öğretim faaliyetlerinde nitelik, araştırma-geliştirme çalışmalarında yenilik, sunulan her türlü hizmette ise paydaş memnuniyetini gözeten bir bölüm olmaktır.