Otomotiv Teknolojisi Programı

MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

PROGRAMIN AMACI

Değişen ve gelişen ortama göre kaliteli bir meslek eğitiminin gereği olarak Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi Programı'nın amacı, otomotiv teknolojileri alanında ilgili kavram ve terminolojiyi öğrenmiş ve özümsemiş, bu sektörde ihtiyaç duyulan yeni sistemleri tanıma ve uygulama kabiliyetine sahip, araç bakım ve onarımında ortaya çıkacak sorunları çözebilecek, çözümler üretebilecek yeteneklere sahip, sektörün ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilecek donanımlı, çalışır durumda bulunan sistemin bakım, onarım ve işletmesini yapabilecek birikimi olan, kalite güvence de dahil olmak üzere iş hazırlama, tasarım ve işletim sistemlerinde görev alabilecek nitelikte teknik elemanlar yetiştirmektir.

TEKNİK ALT YAPI VE LABORATUVARLAR

Otomotiv Teknolojisi Programı atölyesinde, 12 adet dizel motor, 3 adet benzinli motor, 3 adet otomatik vites, 2 adet manuel vites, otomotiv elektrik ve elektroniğine ait malzemeler, araç tamir-bakımı için gerekli olan tüm araç ve gereçler, yağ boşaltma pompası, 2.5 tonluk elektromekanik araç lifti bulunmaktadır.

Bölümümüzde araçların genel bakımlarına ilişkin tamir-bakım faaliyetleri de yapılmaktadır.

Bölümümüze ait proje çalışmaları her yıl kalitesini artırarak devam etmekte ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Daha önceki yıllarda yapılan go-kart, elektrikli ve benzinli araçlar gibi projelerimiz bitmiş olup; Bio-dizel üretimi, rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretimi, çim biçme makinesi ve elektrikli araba projelerimizin çalışmaları devam etmekte olup bitme aşamasına gelmektedir.

Bölümümüz malzeme laboratuvarında; kaynak makineleri, sertlik ölçme, ters metal mikroskobu, yüzey pürüzlülüğü ölçme ve çekme deneyi cihazları ile öğrencilere malzemeler hakkında daha detaylı bilgiler verilmektedir.

Ayrıca bölümümüze ait olacak ve yapım aşamasında olan 400 m2'lik otomotiv atölyesinde yetkili bir araç servisinde bulunması gereken tüm araç-gereçler de 2013 yılı içerisinde yer alacaktır.

OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI MEZUNLARININ ÇALIŞMA ALANLARI

Otomotiv Teknikerleri, ana ve yan sanayi otomotiv fabrikalarının hemen hemen tüm kademelerinde tekniker karşılığı sayılabilecek unvan ve sorumluluklarda görev almaktadır. Fakat üretim ve montaj hatlarında otomotiv teknikerlerin sayıca  yoğun olarak bulundukları ve üretim çalışmalarında etkin rol oynadıkları, mühendis, planlamacı ve yöneticilerle işçiler arasında iletişim ve irtibatı sağladıkları, kalite çemberlerinde ekip lideri olarak görev aldıkları, eğitim çalışmalarında alt kademelerdeki personelin işbaşı eğitimlerinde eğitmen olarak sorumluluk aldıkları görülmektedir.

Bölümümüzde, öğrencilerin değişen ve gelişen teknolojiyi yakından takip etmeleri için teknik geziler düzenlenmekte ve böylece öğrencilerin misyon ve vizyonlarının gelişimine katkıda bulunulmaktadır.

Otomotiv sektörünün üretim kadar önem arz eden bir başka kısmı ise satış sonrası hizmet birimleri olarak adlandırabileceğimiz servisler ve satış noktaları ve eğitim merkezleridir. Otomotiv teknikerlerinin bu birimlerde aldıkları sorumluluk üretim sisteminin seri üretimden yalın üretime geçmesi ve müşteri odaklı kalite, satış prensiplerinin hayat bulması sonucu daha da artmıştır. Bu birimlerde grup liderliği servis yöneticiliği, satış grup liderliği, yedek parça, servis atölyesi yöneticiliğinden, personel eğitimlerine kadar birçok alanda sorumluluk ve görev almaktadırlar. Özetle;

 • Araç teknik servis hizmetlerinde operatör veya   formen,
 • Bakım-onarım işlerinde operatör veya formen
 • Otomotiv ekipman operatörlüğü,
 • Otomotiv imalat endüstrisinde operatör veya formen,
 • Teknik resim okuma-çizme,
 • Ölçme ve kontrol cihazlarının kullanımı,
 • Hidrolik-pnömatik sistem alanlarında,

Otomotiv ve yedek parça ticarethanelerinde müşteri temsilcisi ve satış elemanı olarak çalışabilirler.

MEZUN OLACAK ÖĞRENCİLERİN DİKEY GEÇİŞ YAPABİLECEKLERİ ALANLAR

 • Makine Mühendisliği,
 • Otomotiv Mühendisliği,
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği,
 • Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği,
 • Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği,
 • Uçak Gövde-Motor Bakım,

PROGRAMDAN MEZUN OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR

Otomotiv Teknolojisi Programına kaydolan öğrenciler, programdan mezun olabilmek için öngörülen müfredatta en az 120 AKTS kredi ile birlikte 1. ve 2. yılsonunda 20'şer olmak üzere toplam 40 günlük yaz stajını başarıyla tamamladıklarında mezun olabilmektedirler.